top of page

Jaki Aparat dla Poczatkującego Fotografa?Jaki aparat fotograficzny mam kupić?


Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią, bardzo często zadaje pytanie: Jaki aparat powinienem kupić? Moja odpowiedź brzmi: najprostszy aparat fotograficzny, który zapewni ci przyjemność fotografowania, i nie sprawi problemów z jego używaniem od samego początku.

Czy chcesz być fotografem, czy chcesz robić zdjęcia?


Niezależnie od tego czy chcesz być fotografem czy tylko robić zdjęcia, nie potrzebujesz dużej liczby megapikseli, funkcji robienia 30 klatek na sekundę, czy korzystania z ISO powyżej 1600. Jeżeli chcesz zostać fotografem to potrzebujesz aparatu, na którym nauczysz się fotografować w trybie manualnym, wykorzystywać pozostałe tryby fotografowania, nauczysz się kadrowania oraz poznasz zależność pomiędzy przysłona, czasem naświetlania i ISO.

Co to jest fotografia?


Skąd pochodzi słowo „fotografia”? Słowo fotografia powstało ze złożenia dwóch greckich słów phōtós – światło oraz gráphō – piszę, graphein – rysować. W dosłownym tłumaczeniu jest to rysowanie za pomocą światła. Jako fotograf, aby tworzyć wspaniałe zdjęcia „codziennie będziesz rysował światłem”.


Powszechnie uważa się, że fotografia nie jest skomplikowana i każdy może robić zdjęcia. Co jest bowiem trudnego w fotografowaniu? W dzisiejszych czasach każdy może chwycić za aparat i robić zdjęcia. Co więcej, każdy ma aparat w telefonie komórkowym, a ludzie robią miliony zdjęć każdego dnia. Ale, czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym co chcesz sfotografować? W jaki sposób chcesz to zrobić? Jaki efekt chcesz uzyskać na otrzymanym zdjęciu? Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to aparat decyduje za nich jak będzie wyglądało zdjęcie i jakie ustawiania zastosować, aby zdjęcie wyszło poprawnie naświetlone. W tej sytuacji niestety Twoja rola kończy się na skierowaniu obiektywu na obiekt, który chcesz sfotografować, i naciśnięciu spust migawki. Jeśli chcesz robić zdjęcia z wakacji, wycieczek lub wydarzeń rodzinnych, nie musisz kupować dużego i nieporęcznego aparatu DSLR. Taki aparat będzie Ci tylko zawadzał i przeszkadzał w dobrej zabawie. Do robienia tego typu zdjęć wystarczy ci niewielki aparat kompaktowy. I tak w większości przypadków nie będziesz miał czasu na ustawianie aparatu, a jego użytkowanie sprowadzi się do fotografowania wykorzystując tryb AUTO.


canon ixus 185 compact camera
Canon compact camera


Natomiast jeśli chcesz zagłębić się w tajniki fotografii, nauczyć się kontrolować aparat fotograficzny i opanować jedna z wielu dziedzin fotografii, na początek polecam kupić jedną z podstawowych lustrzanek cyfrowych. Przykładem takiej lustrzanki może być Canon EOS 2000D w zestawie z dwoma obiektywami 18-55mm & 75-300mm lub Nikon D3500 + AF-P 18-55mm VR + Tamron 70-300mm Di LD Macro.
Nikon D3500 digital SLR camera
Nikon digital SLR camera


Fotografia, hobby czy coś więcej?


Po zdobyciu pewnych umiejętności i przekonaniu się ze fotografia to jest to co nas pasjonuje, sprzęt niższej klasy można zawsze sprzedać innym początkującym fotografom lub miłośnikom fotografii a w jego miejsce możemy kupić sprzęt bardziej profesjonalny i adekwatny do naszych potrzeb. Metoda ta jest powszechna i praktykowana przez wielu poczatkujących fotografów, którzy nie są jeszcze pewni w jakim kierunku chcą się rozwijać. Wspomniane powyżej zestawy są więcej niż wystarczające, aby rozpocząć przygodę z fotografią i robić zdjęcia dobrej jakości w większości z jej dziedzin. Dla przykładu, ja rozpoczynałem swoja przygodę z fotografia cyfrowa aparatem Canon 1100D uzbrojonym w dwa obiektywy setowe 18-55mm & 75-300mm, w późniejszym czasie dokupiłem tani obiektyw Canona 50mm. Na marginesie chciałbym zaznaczyć, że w dalszym ciągu używam tego aparatu do fotografii ulicznej. Jako ciekawostkę chciałbym przytoczyć fakt, że jeden z moich projektów fotograficznych na bazie którego wydałem swoja foto książkę SEXAXA został sfotografowany aparatem Canon 1000 uzbrojonym w obiektyw 75-300mm bez stabilizacji.

Teraz, kiedy wybraliśmy już aparat, powinniśmy wiedzieć, jak nim sterować, używać go i zacząć fotografować. Ale o tym w następnym artykule.

W artykule wykorzystano zdjęcia ze stron internetowych:

https://www.jessops.com/p/canon/ixus-185-compact-camera-in-black-117157?gclid=CjwKCAjw7e_0BRB7EiwAlH-goAWtn4QkhLeSfQtdZ0yd1oRC3AUKBnbHsJSrMxxupMqgIJJIfdLMvhoC2ZMQAvD_BwE


https://www.photospecialist.co.uk/nikon-d3500-zwart-af-p-18-55mm-vr-tamron-70-300mm-di-ld-macro?channable=e13528.NzYxODM&gclid=CjwKCAjw7e_0BRB7EiwAlH-goKW7mj_3KqKMKbU4LuyBeVazFGQKiXImpLoWZzvFdp2GG88x2zfrMxoCdSAQAvD_BwE

16 views0 comments

Recent Posts

See All
Photo Miarka, Janusz Miarka Photography
bottom of page